Kahkaha Yogası
Business Fun Days

GÜLEREK İŞ  STRESİNİ AZALTIN

Kahkaha yogası, herhangi bir komik olaydan etkilenmeden, nedensiz olarak kahkaha atmayı öğreten bir tekniktir.
Kahkaha yogası denmesinin nedeni ise kahkaha egzersizleri ile Yoga Nefes Tekniğinin harmanlanmasıdır. Bu da vücuda ve beyne daha fazla oksijen gitmesine ve sonucunda kişinin kendini daha enerjik ve daha sağlıklı hissetmesine neden olmaktadır. Kişinin motivasyonun ve kendine olan güveninin artmasını sağlar.

NEDEN KAHKAHA YOGASI

– Kahkahayı egzersizler yoluyla yaratıp, beden hareketi ve katılımcılar arasındaki göz kontağını ekleyerek “sahici”leştiriyoruz.

– Bilimsel araştırmalar, bedenimizin gerçek ile sahte kahkahayı ayırt edemediğini gösteriyor. Her ikisinde de benzer faydayı görüyoruz.

– Kahkahanın benzersiz psikolojik ve fizyolojik faydalarını görebilmek için normalde 3-5 saniye süren kahkaha süremizi 10-15 dakikaya çıkarabilmek için.

– Kahkahayı, diyaframı aktive ederek daha derin, yüksek ve içten atabileceğimiz için.

KAHKAHA YOGASININ FAYDALARI

Psikolojik: Endorfinin 24 saat boyunca yüksek oranda salgılanmasını destekleyerek gün boyu iyi hissetmemizi sağlar.

Fizyolojik: Stres seviyesini azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir.

İşte verimlilik: Bedendeki oksijeni artırarak beynin daha aktif çalışmasını sağlar. Bu da kişinin daha odaklı, yaratıcı ve üretken olmasıyla sonuçlanır.

Güçlü iletişim: Sosyal ilişkilerimizi iyileştirir. Birlikte gülmek, kişileri kaynaştırır ve birbirlerine olan önyargılarını kaldırarak daha empatik bir iletişim kurmalarını sağlar.

Zorluklar karşısında direnç: Sorunlarla daha kolay baş edilmesini sağlar. Komik bir şey olmasa bile gülebilme becerisi, öfke yönetiminde kullanılır.

 Gülmenin kişiler üzerinde psikolojik olarak olumlu yönde faydaları bulunmaktadır. Kahkaha yogası, özellikle stresli ve sıkıntılı bir iş hayatı bulunan kişilerin rahatlamasını ve ilerleyen süreçte bu tekniği kullanarak stresin olumsuz etkilerinden kurtulmasına yardımcı olacaktır.

Ofisinizde veya iş yerinizde bol Kahkahalı bir gün geçirmek ister misiniz ?