İstanbul Fener Balat Ayvansaray Turu

İstanbul Fener Balat Ayvansaray Turu

Business Fun Days

İş’e kısa bir mola verin, İstanbul’un tarihine yolculuk edin.

Fener Balat Gezisi Kültür ve Turizm Bakanlığından kokartlı rehber eşliğinde yapılır, yürüyüş ve kültür gezisidir. Sabah 10:00'da buluşarak başlar ve akşam 17:00 civarlarında biter.

İstanbul Fener  Balat  Ayvansaray Gezilecek yerler:

Ayvansarayda İstanbul kara surları ve Sahabe türbeleri önünde bir anlatım ve sunum sonrası Meryem Ana Ayazmasını gezerek hikayelerini dinliyoruz ve şifalı olduğuna inanılan suyundan içiyoruz. Balat'ın 19. Yüzyılda inşaa edilmiş kırmızı marsilya tuğlasından evleriyle bezeli sokaklarını geziyoruz. Kilise ve Sinagogların arasında gezinerek şarkılara konu olan Agora Meyhanesi, Balat Çarşısı ve Fetih İşkembecisi, rengarenk cumbalı evlerle süslü, dizilere ve filmlere sahne olan bu masalsı semti bir zamanlar burada yaşayan ve bu kültürü oluşturmuş azınlıkların hikayelerini dinleyerek geziyoruz. Surp Hıreşdagabet Ermeni Kilisesi ve Okulunu geziyoruz. Balat'ın renkli ve minicik antika dükkanlarını andıran Kafelerinde Cumbalı Kahvede molaya duruyoruz. Fener Sokakları, Bulgar Kilisesi diğer adıyla Demir Kilise, Kızıl Mektep Fener Rum lisesi, Moğolların Meryemi kilisesi, Fener Rum Patrikhanesi ve Aya Yorgi kilisesi, Yovakimyon Rum Kız Okulu, Eflak Boğdan Voyvodası Dimitri Kantemir Sarayının bahçesi ve gezimizi biriktirdiğimiz bir sürü anıyla noktalıyoruz...

Gezimiz yürüyerek yapılacaktır kişiye özel kulaklık seti verilecektir, rehber yaka mikrofunuyla konuşacaktır, tüm anlatımları kulaklıklarla rahatlıkla dinleyebileceksiniz. Tur programı saat 17:00 civarlarında bitecektir.

**Tur programında değişiklik yapılabilmektedir.

Not:

- Gezi programında yazılı olan yerlerin bazılarının içine girilmeden, sadece önünde anlatım yapılıp devam edilecektir.

- Mevsim koşullarına göre şapka ve güneş kremi, yağmurluk bulundurmanız ve rahat ayakkabı giymeniz tavsiye edilir.

Gezimizde bazı yapılara müze vasfı olmadığından girmek mümkün olmayabilir, sadece dışarıdan görülebilirler.